- Светосавско Звонце - https://zvonce.spc.rs -

Звонце угостило децу из Лондона

[1]У петак 30. октобра, Светосавско звонце је било домаћин деци ученицима Црквене недељне школе из Лондона, који су у оквиру своје посете Отаџбини посетили и Патријаршију Српске Православне Цркве.

На челу са својим духовником и настојатељем Црквене школе у Лондону оцем Драганом Лазићем, са учитељима и неколико родитеља они су током свог боравка у Београду обишли многа знаменита места, а Светосавско звонце им је припремило програм посете једној од најзначајнијих институција у српском народу, седишту Српске Православне Цркве.

[2]Њихова посета почела је пријемом у Патријаршији где их је у име Његове Светости Патријарха српског, примио његов Викар, Епископ топлички, Господин Арсеније.

[3]Након речи добродошлице Епископ Арсеније се у Патријаршијској капели Светог Симеона Мироточивог, обратио деци бираним речима пуним љубави, упутивши им захвалност што су дошли да посете Србију и њена знаменита места, где се директно могу упознати са славном историјом нашег народа и осете топлину Отаџбине, говорећи им о значајности и историјату Патријаршијског здања у коме се налазе.

[4]Након тога благосиљао је све окупљене даривајући им иконице Светог Симеона, а деца из Лондонске парохије су извела кратак рецитал и отпевала неколико родољубивих и црквених песама које су завршили извођењем песме: ”Тамо далеко”.

[5]Кроз Патријаршијско здање даље је децу водио протођакон Стевица Рапајић, који им је говорио о великом сликарском платну Паје Јовановића: ”Сеоба Срба” које се налази у Саборској сали – црквеном парламенту. Деца су имала прилику да виде и салу у којој се одржавају састанци Светог Синода – црквене владе.

[6]После тога сишли су у приземље где су посетили редакцију Светосавског звонца. Ту их је дочекала Госпођа Радмила Мишев, главни и одговорни уредник часописа и укратко их упознала са историјатом овог званичног гласила СПЦ за децу које је основано далеке 1967. године као подлистак Православља, да би данас 48 година после, постао најтиражнији и најчитанији часпис Српске Православне Цркве, са тиражем од преко 300.000 примерака годишње.

[7]У продужетку своје посете драги гости из Лондона, посетили су Патријаршијску библиотеку где им је библиотекар Предаг Ракић говорио о страдалном путу ове значајне културолошке институције не само Српске Цркве него и државе. Деца су имала прилику да виде репринт издање средњевековног српског рукописа из 12 века Мирослављевог Јеванђеља. Такође, гости из Лондона су се на крају посете библиотеци, могли уписати у књигу посетилаца како би остао и писани траг о њиховој посети.

[8]Њихова следећа станица био је Музеј Српске Православне Цркве где су уз помоћ и објашњења кустоса обишли музејску поставку и међу многим изложбеним предметима поред витрине, у којој се налази огртач Лазара Хребељановића, могли да виде и Јефимијину „Похвалу“, односно покров који је радила за ћивот кнеза Лазара око 1420. године. У 26 редова сребрним нитима извезени су стихови које је поводом кнежеве смрти саставила удовица деспота Угљеше Мрњавчевића.

[9] [10]

Иначе читава музејска поставка представља само три посто укупног историјског блага који чува Музеј Српске Православне Цркве.

[11]Ова посета завршена је како и приличи правим домаћинима, трпезом љубави, којом су гости из енглеске послужени у Патријаршијској трпезарији.

За време своје посете Србији, деца су обишла још и: Храм Светог Саве, Народну Библиотеку, цркву Ружицу, Калемегдан, Бели Двор, Музеј Николе Тесле, Етнографски музеј, Саборну цркву и Конак кнегиње Љубице

Иначе Црквена недељна школа у Лондону основана је 1962 при храму Св. Саве и у њој деца уче српски језик, православни катихизис и националну историју. Школу похађа око 90 ученика и настава се одвија недељом у две смене од по 2 сата. У школи ради 5 учитеља, 1 вероучитељ и један хоровођа који води школски хор ”САВИНАЦ”.

На растанку, они су позвани да поново дођу и посете Србију, а Светосавско звонце ће као и увек до сад са великом радошћу бити њихов домаћин.