Сусрет са прецима
Датум : 17.08.2019.
Важан дан је пред полазницима кампа који званично крећу стопама својих предака. Након јутарњег разгибавања-јачања тела и молитве-јачање ума и душе, иду пут града Крфа и острва Видо. На прилазу историјском музеју ”Српска кућа” у центру града Крфа, дочекао их је уз звуке своје виолине, кустос “Музеја Јадра” господин Зоран Тошић, мелодично комбинујући, најславније композиције Великог рата: “Тамо Далеко” и “Марш на Дрину”, поклањајући сваком ученику, примерак своје књиге о Момчилу Гаврићу, најмлађем каплару свих војски света. Уследила је посета музеју ”Српска кућа”, где их је кустос, Љубомир Сарамандић, укратко упознао са најважнијим детаљима Првог светског рата.
Виолина није утихнула, ни кроз град Крф, пративши поворку српских ђака под заставама Светосавског звонца и пројекта ”Стопама наших предака”, са новобрдским протом и духовником кампа Стевом Митрићем, на челу и српским колом пре одласка на острво Видо. Са бродића брујало је ”Тамо далеко”, а под спомен-костурницом одржано је емотивно предавање, професора истрије Драгише Стаменковића и његових сарадника: Вука Џамоћа, Марије Сталетовић и Милице Поњевић, док је све пратила фрула Николаја Сандића. Након обиласка спомен-костурнице, где је отац Стево читао помен палим борцима за Отаџбину, сви су се посветили сређивању тог простора и фарбању стубова скоро постављене расвете дуж читавог пута од видског пристана до маузилеја у дужини од 500 метара. Поменуту расвету поставило је крфско друштво грчко-српског пријатељства на челу са господином Жељком Поповићем, тако да је сада страна острва Вида где се налази Маузолеј и Плава гробница осветљен и видљив ноћу и са Крфа и са бродова који пристижу у крфску луку. Посебно свечано осећање, како песма каже, завладала ја у повратку, а након вечере полазници кампа имали су прилику да присуствују предавању, професора Београдског Универзитета и доктора историјских наука Милоша Ковића.
После живих описа голготе српског народа, које су пратиле фотографије, снимци, Великог рата, из архиве крфског друштва грчко-српског пријатељства, кустос “Музеја Јадра”, Зоран Тошић, на крају вечери се обратио деци и представио своју књигу о Момчилу Гаврићу.
За крај, Вук Џамић је изговорио славну Видовданску беседу Светог Владике Николаја коју је као члан српске Мисије за придобијање савезника у Европи, изговорио пред краљем Џорџом V и свом угледном енглеском аристоркратијим у катедрали Светог Павла у Лондону 1916. године. Након Вука, присутнима се обратила Марија Сталетовић је својом беседом о Косову и Метохији. Ове беседе су многе довела до суза и заокружиле данашњи дан чистом емоцијом.
*
Долазак осме генерације на Крф: https://www.instagram.com/p/B1RZy8RgHD3/?igshid=ohldi2ufy55h
***
Пријатељ пројекта:
Пројекат подржали: